xartDoba webová
je doba webová

WT100

Doba covidová je doba covidová... aneb co se dělo v XARTu v minulém roce z personálního úhlu pohledu

společná fotkaNáš maskot XAVER – kdyby žil – by asi nevěřil, co vše se může stát v jednom roce, který tak významně a nezapomenutelně ovlivnil okem nerozpoznatelný vir Bůh ví odkud. Ale dost je špatných zpráv ze všech stran. Jako obvykle se chceme odlišit a napsat několik pozitivních slov.

Jen co jsme začátkem roku 2020 dokončili roční zúčtování daní a připravili nová daňová prohlášení, přišly první zprávy o prvních nakažených. Ale co bylo v Číně, bylo daleko. Těšili jsme se z běžných pracovních věcí – vidět se s kolegy denně na pracovišti, zajít si společně na oběd, v případě konzultace seběhnout schody a vše na místě vyřešit...

Jenže sotva na evidenčních listech zaschnul inkoust z tiskárny, přišlo něco, co nikdo nečekal. Mnoho kolegů muselo zůstat doma s dětmi, naučit se pracovat vzdáleně, skloubit pracovní povinnosti s péčí o rodinu a nějak se s tím vyrovnat. Věřili jsme, že to skončí brzy... Realita je ovšem jiná, a tak se s tím pereme způsobem sobě vlastním. A úspěšně! Podívejte se, co jsme za tu dobu zvládli a změnili v přístupu k práci:

1) Tým na prvním místě

Utvrdili jsme se, že jsme neskutečně silný tým – dokážeme se vyrovnat s vládními nařízeními a umíme fakt hodně zabrat, i když musíme pracovat z domu, třeba i s rýmou nebo s dětmi za zády.

2) Efektivnější plánování práce

Zvládli jsme se zdokonalit v systému plánování práce agilním způsobem a naši dva SCRUM masteři stihli v době mezi lockdowny i odborné školení v Praze.

3) Nový redakční systém ©XART

Kolegové vývojáři stihli dokončit náš vlajkový produkt - moderní a hlavně „vlastní redakční systém, který nikdy nezestárne".

4) Personalistika & HR

xart FB_obchodak-1080x1080_01_1Nemuseli jsme snižovat stavy zaměstnanců. Naše řady naopak posílilo sedm nových kolegů. Některé benefity jsme sice preventivně zmrazili, ale cíl udržet si všechny zaměstnance děj se co děj jsme splnili! A tím nekončíme - v roce 2021 plánujeme nadále růst a posílit zejména náš obchodní tým.

OČRZvládli jsme zajistit péči o zaměstnance a statečně jsme bojovali například s výkazy péče pro čerpání OČR. Malá zajímavost: Pro jednoho zaměstnance čerpajícího OČR je nutné vytisknout 6 listů papíru, v dokumentu ohledně plánovaných směn, skutečných směn a směn, kdy bylo čerpáno OČR, je třeba udělat průměrně 50 křížků a k tomu všemu si ještě musíte pohlídat aktuální formulář, kterých Česká správa sociálního zabezpečení vydá do měsíce hned několik verzí zřejmě proto, aby zajistila bystrost a pohotovost personalistů. :)

5) Dobré jídlo a pití

SnídaněVytvořili jsme si v naší firemní kultuře nové pracovní pozice vykonávané souběžně s hlavní činností. Máme vlastního food managera, který s obětavou péčí zajišťuje denní objednávky jídel z přilehlých restaurací. Náš kolega Martin díky tomuto počinu dokonce vstoupil do XARTí síně slávy.

Podobnou zásluhu má i kolegyně Soňa, která zastává pozici drink managera a každé pondělní ráno připravuje pro všechny přítomné preventivní kapku pálenky.

Čas od času, když to situace zrovna dovolí, si navíc společně připravíme domácí snídani nebo oběd...

6) Týmové akce

V rámci zákonných norem jsme se snažili zvládnout i oblíbené firemní teambuildingy. V červnu jsme se po několika měsících legálně, s chutí a vervou vydali k našemu jednateli Alešovi na zahradu, kde jsme si zajezdili s autíčky na dálkové ovládání, zahráli si živé pexeso a spořádali grilovanou krůtu i vepřovou kýtu. Na konci listopadu, když přišlo mírné rozvolnění, se nám zase podařilo uspořádat setkání na půdě firmy, kde jsme z důvodu zmrazení kultury zorganizovali grandiózní oscarový večer.

AktivityPexeso 2XAVERY I

 

7) Originální PF na závěr

Těsně před Vánocemi se nám podařilo natočit týmové PF, které je fakt pecka – nejen, že reaguje na covidovou situaci a ukazuje nás neformálně, ale hlavně je o tom, že se navzájem podporujeme a fandíme si – ostatně koukněte sami: pf2021.xart.cz.

 

Co dodat? Po roce si zase zvykáme na nový letopočet, znovu pracujeme na ročním zúčtování a pořád ještě vyplňujeme oblíbené výkazy péče... Jsme však o rok zkušenější a věříme, že společně to zase zvládneme, ať to bude jakkoliv těžké. Dál budeme bojovat o maximální spokojenost našich zaměstnanců a klientů a budeme se snažit co nejlépe pracovat. Chceme se také zúčastnit prestižních soutěží a projektů – tak nám držte pěsti!

A i když netušíme, co vše letošní rok přinese,  s jistotou můžeme říci, že pokud máte kolem sebe fungující tým složený z odborníků s lidským přístupem a k tomu vedení, které je férové a myslí to s firmou dobře, hraje vám do karet ta nejlepší kombinace, jak situaci zvládnout. Díky za to!

Zaujal tě tento článek? Pošli ho do světa.
Navštivte nás
XART s.r.o.
Novosady 40
Velké Meziříčí
594 01
Nahoru